Manipulatora – iesācēja vārdnīca

142752555

142752555

Vilšanās, dusmas, aizvainojums. Vaina, apjukums,  kauns. Neapmierinātība, nogurums, bailes. Tās ir tikai dažas no izjūtām, kuras cilvēks var izsaukt citiem, ja nedaudz patrenējas manipulācijas mākslā.

Nozīmības samazināšana

“Citiem nav roku vai kāju – un dzīvo” un “Man tavas problēmas” – vienaldzības demonstrēšana pret otra rūpēm un raizēm. Klasisks paņēmiens, kā likt saprast, ka viņa izjūtas tevi satrauc mazāk nekā tualetes papīra deficīts Venecuēlā.

Kritikānisms

“Neapvainojies, bet…” un “Proti pieņemt kritiku” – lielisks veids, kā nesodīti iespļaut otram acīs. Lietojiet, ja gribat sarunu biedru pazemot, bet nespējat iedziļināties tēmas būtībā.

“Tu mūžīgi apvainojies” un “Tas taču tikai joks” – līdzeklis apvainot, bet to neatzīt. Atkāpšanās ceļš, ja objekts pretojas.

Eidžisms

“Nodzīvo tik, cik es”, “Nestrīdies ar vecākajiem” – eleganti vienādo oponenta kompetenci ar nulli.

“Pieaudz”, “Ko tu kā maziņais”, “Nopietnāk”. Ja nav argumentu sava viedokļa pierādīšanai, atliek vairs tikai norādīt uz oponenta nenopietnu attieksmi pret problēmu. Jo nopietnie cilvēki ir tie labākie.

“Sen bija laiks saprast, ka..” – izdariet spiedienu uz pašsaprotamām lietām. Neizpratnes gadījumā pievienojiet konstrukciju – “to visi (muļķi) zina” – tā vienmēr apstulbina.

Pasīvā agresija

“Uzmini, par ko es apvainojos”, “Tev vajadzēja zināt”, “Es zinu, ko tu ar to domāji” – sarunu biedram jāzina, ka cilvēki spēj lasīt domas, un bez grūtībām jāsaprot, kā jūtas un ko vēlas oponents. Paņēmiens prasa pacietību, jo ir pretrunā ar lietu dabisko kārtību, tomēr tas sniedz lieliskus rezultātus. Uzdevums ir radīt vainas sajūtu tiem, kas nav nolasījuši mūsu domas.

“Bet tu vienmēr”, “Bet tu nekad” – pārmetums, kas darbojas kā nenotīrāms zīmogs un izsauc situācijas nelabojamības sajūtu, bezcerību un apātiju.

“Bet es tev teicu..”, “Kāda tagad starpība”, “Ai, viss!”, “Ai, labi…” – īsas frāzes, lai nostiprinātu oponentam viņa nepareizības izjūtu.

“Nē, viss ir kārtībā, tikai..” – domāts netiešas manipulācijas cienītājiem, kuri mīl “izvest” lēni un ar gaumi.

Nepieņemšana

“Es gribētu, lai tu būtu…” – mājiens, ka tas, kāds ir, neapmierina.

“Tādiem cilvēkiem kā tev, vajag…” – spiediens uz vēlamo rīcību, ietērpts nepieciešamībā pilnveidoties.

“Stāvi augstāk par to” un “Esi vienkāršāks” – spiediens atslēgt aizsardzības mehānismus un cēloņu meklēšanu kritiskā situācijā. Upurim jāsaprot, ka sarežģīta iekšējā pasaule ir apkaunojoša.

“Ar tevi nav iespējams sarunāties” – nevēlēšanās meklēt kompromisu un atbildības pārlikšana par to uz otru. Lieliski darbojas kombinācijā ar klausules nolikšanu vai citādu sarunas pārtraukšanu.

Šaubu iedvešana (gaslighting)

“Tā vispār nebija”, “Es neko tādu neteicu”, “To nevis es, bet tu”, “Tu to izdomāji”, “Tev izlikās”, “Tu esi aizmirsis, bet es atceros” un “Tu melo” –apvainojumi un noliegumi, pēc kuriem oponentam pienākas sākt šaubīties par sava viedokļa pareizību. Cilvēki parasti neatceras sīkas detaļas, tādēļ apvainojiet pēc iespējas absurdāk, lai upuris justu, ka jūk prātā.

 

Saīsināts atstāsts no https://knife.media/

Patīk(10)Nepatīk(0)