Autors Tēma: Laiks apgūt jaunu etiķeti?  (Lasīts 5480 reizes)

0 lietotājiem un 1 viesis lasa šo tēmu.

Atslēdzies roze

Laiks apgūt jaunu etiķeti?
« : 2018. gada 19. marts, 22:31:58 »
Pēc: Thomas Ricker, Please stop calling my smartphone
“ Telefona zvans kā verbāla komunikācija var izraisīt spriedzi jebkura vecuma cilvēkam – es, piemēram, cik spēju, no tā izvairos, priekšroku dodu saziņai sarakstē.
Dažos gadījumos tas sagādā neērtības, piemēram, ja meklē darbu, un darba devējs saziņai atstāj telefona numuru. Jāatzīst godīgi, esmu palaidusi garām kādus priekšlikumus, jo nevarēju piespiest sevi piezvanīt.” (portāla The Question Telefonfobu kluba dalībniece).

Tā nav vienkārši viena cilvēka, bet, iespējams, jau veselas paaudzes telefonfobija. Lieta tāda, ka mūsdienu pasaulē, kur zvans ir tikai viena no smartfona funkcijām, zvanīt pa telefonu pakāpeniski kļūst nepieklājīgi.

Zvans atņem izvēles brīvību
Lielas onlainkonsultāciju firmas viceprezidents atzinis: Daudziem cilvēkiem telefona saruna ir īpaši sarežģīts saskarsmes veids. Nepieciešams visu ātri apdomāt un tūlīt reaģēt uz sarunu biedra vārdiem.
Tas arī ir galvenais iemesls negatīvai zvanu uztverei: sarunu biedrs zaudē izvēles brīvību. Laikmetā, kad cilvēkam var aizrakstīt un dot viņam iespēju visu apdomāt, labāk darīt tieši tā nevis prasīt no viņa tūlītēju reakciju.
Un ja nu cilvēks vispār negrib atbildēt? Telefons parādīs neatbildētu zvanu, tātad tik uzstājīga sakaru veida ignorēšana būs vienkārši rupjība. Sarakste atrisina šo problēmu, nespiežot atbildēt tai pašā sekundē. 

Mutisku pārrunu neuzticamība
Ja kāds jums kaut ko telefoniski apsolījis, jūs nevarēsiet pierādīt solījuma faktu. Arī šai gadījumā sarakstei ir priekšrocība – vārdus var pierādīt, tie ir uzrakstīti.

Lietas, kas nav steidzamas, var pagaidīt
Iepriekšējās paaudzes bija pieradušas telefoniski apspriest vissīkākās detaļas. Tas ir saprotami, jo telegrammas, vēstules un pasta baloži ceļoja līdz cilvēkiem ilgi. Mūsdienu paaudze uzskata, ka atraut cilvēku no notiekošā ar skaļu, nelaikā ieskanējušos zvanu sīka jautājuma dēļ – tas ir rupji, var taču aizrakstīt. Ziņojumu adresāts saņems acumirklī, bet atbildēs tad, kad būs laika tādām nesvarīgām lietām.

Teksts – introvertu ierocis
Ja esat ekstroverts, varat neapmierināti izsaukties un enerģiski aizrullēt lappusi pie nākamā punkta. Introverti piekritīs, ka tekstā neviens jūs nepārtrauks, netraucēs noformulēt domas un piemeklēt atbilstošas frāzes, pēc tam sevi ilgi nešaustot, ka nepietika dūšas, ātruma vai fantāzijas pareizi atbildēt oponentam.

Nevēlamies pārsteigt neērtā situācijā
Jūsu telefons gatavs burtiski uzsprāgt, kad jūs esat pie stūres, metro, trokšņainā ielā, klubā, darbā vai kompānijā, kur šo zvanu nevienam nav jādzird – pazīstama situācija? pēc žanra likumiem, pēc jūsu pārcilvēcīgajiem pūliņiem atrast klusu vietiņu, klausulē jūs izdzirdēsiet ziņu, ka kaut kāda Kardišjana laidusi pasaulē kārtējo bērnu.
Ar ziņojumiem šādu neērtību nav.

Vēstulē var atļauties to, ko, uz ko sarežģīti saņemties sarunā.
Vēstule atbrīvo; daudz vieglāk uzlūgt uz tikšanos meiteni, uzrakstot viņai soctīklos, īpaši, ja nepietiek dūšas reālajā dzīvē. Vēl rakstiski vieglāk palūgt piedošanu, atklāt jūtas vai pat pazemot cilvēku.
Negribas bezjēdzīgi tērēt laiku.
“Halo, sveiki, es netraucēju? Tu vari tagad runāt? Vari man veltīt mazliet laika? Tu neesi aizņemts? Es tikai minūtīti. Tomēr traucēju, ja?” – tādā veidā pirmās 10 sarunas minūtes var paiet, noskaidrojot, ka laiks jums tomēr ir un jūs varat uzklausīt sarunas biedru.
Tāpēc labāk iegaumēt vienkāršu noteikumu: ziņojumi – faktiem, telefons – emocijām.

Un pēdējais
Tomass Rikers uzskata, ka šādi “telefonaizvietošanas” noteikumi ir neizbēgama nākotnes etiķete, kura pašlaik sāk rasties sabiedrībā. Tomēr žurnālists piemetina – Nepārprotiet, saruna joprojām ir SVARĪGA. Es negribētu uzzināt par svarīgu notikumu tuva drauga dzīvē no SMS.

Atzīstiet, jums patīk tāda nākotne? Jūs atbalstītu šādus noteikumus?

Atslēdzies reno

Re: Laiks apgūt jaunu etiķeti?
« Atbilde #1 : 2018. gada 19. marts, 22:38:14 »
Es domāju, ka viss mainījās, kad plašā lietošanā nonāca mobilie telefoni, kas sasniedz tevi jebkur

Mani kaitina īsziņas, kas man jāatver un jālasa, ja to var pateikt 30 sekundēs

Atslēdzies Spārka

« Atbilde #2 : 2018. gada 20. marts, 11:21:57 »
Intraverti piekritīs rakstam, ekstraverti - kā kurš :)

Atslēdzies Bobs

« Atbilde #3 : 2018. gada 20. marts, 11:30:11 »
Es teiktu tā, ka whatsApp un citi rakstiskās komunikācijas veidi atvieglo dzīvi. Ir daudz lietu, kam nav augstākā svarīguma pakāpe, lai ar tiešu zvanu atrautu adresātu no citām lietām, bet vacapā var mierīgi aizrakstīt, kad cilvēkam būs laiks un vēlme, viņš izlasīs. Katrā ziņā infa būs nodota un vēl būs zināms, ka adresāts ir apskatījis. Ļoti ērti, tieši dēļ atgriezeniskās saiknes faktora, vari zināt (divi zilie ķeksīši), ka adresāts ar info ir iepazinies

Atslēdzies roze

« Atbilde #4 : 2018. gada 20. marts, 12:12:05 »
Es domāju, ka viss mainījās, kad plašā lietošanā nonāca mobilie telefoni, kas sasniedz tevi jebkur
Šī ir jau apļa otra puse, kad cilvēki vairs negrib, lai viņus sasniedz jebkur.

Atslēdzies Luīze

« Atbilde #5 : 2018. gada 20. marts, 12:43:57 »
Tie laiki ir pagājuši, kad telefoni bija tikai stacionārie un arī ne visiem. Ka katrs zvans bija kā notikums pelēkajā ikdienā.

Es arī neesmu gatava runāt ar jebkuru un jebkurā brīdī. Tā ka jā, sms vai ziņa whatsAppā ir izdevīgs risinājums, ja jautājums nav steidzams.

« Atbilde #6 : 2018. gada 20. marts, 14:55:22 »
No vienas puses, man riebj, ka bez telefona vairs nekur. No otras, tomēr dodu priekšroku tiešai sarunai tā vietā, lai censtos maksimāli precīzi un īsi noformulēt domu un vēl iebakstīt telefonā kā SMS. Ja man kaut ko vajag no otra cilvēka, tas parasti ir pietiekami svarīgi un neatliekami (vismaz man) :) Nē, nu ir jau gadījumi, kad nedeg un var aizsūtīt SMS vai vatsapa mesidžu, bet tad man atkal jāvaktē atbilde un gadās, ka aizmirstu vaktēt, un atkal iestājas pārrāvums komunikācijā. Ja runāt, tad izrunāt uzreiz un līdz galam, lai zinu, vai īstenosies plāns A vai jāķeras pie plāna B.   
Turn that sh*t up louder, make it all go faster!

Atslēdzies Emīlija

« Atbilde #7 : 2018. gada 20. marts, 21:19:25 »
Hmmm, ļoti pārdomas rosinošs rakstiņš. Ilgi domāju, kamēr noformulēju savu attieksmi.

Šeit būtu mazliet jāsadala:
- draugi, ģimene
- darbs

Pirmajā gadījumā dzīva saruna ir dzīva saruna - ja vien tās nav kādas savstarpējas darīšanas, kas jākārto, vai darba laiks, kad sarunu var risināt klusiņām un kad ir brīdis atbildēt, mesendžerī vai tml. padarīšanā

Darba lietas gan labāk risināt rakstiski, man tas ir 100%, ja vien tas nav ātrs precizējums vai garāks komentārs, ko ātrāk izstāstīt, ne uzrakstīt. Briesmīgi kaitina (jo atņem laiku un traucē koncentrēties) tie, kas atsūta epastu un uzreiz zvana, "Vai saņēmi? Es tev tikko aizsūtīju". JĀ!!! Jomajo. Un tā 5x denā.

Etiķete...
Apsveikumi dzimšanas dienā... saņemt zvanu - jūtos pagodinšta. sms jau ir nevērīgāk. feisbuks - jēziņ... padomājiet par līdzcilvēkiem, kam visu dienu jālasa, cik Anitiņa brīnišķīga un Ivetiņa saulaina, visas tās publiskās, salkanās bildītes, brrr...

Jā un - saņemt sliktas ziņas par tuvinieku es gribu tikai sarunas veidā, tas gan 100p.
« Pēdējās izmaiņas: 2018. gada 20. marts, 21:26:01 no Emīlija »

Atslēdzies Bobs

« Atbilde #8 : 2018. gada 24. novembris, 09:50:54 »
Ziņu sūtīt var cilvēkam, ar ko kaut reiz jau esi runājis. Tā uz dullo nepazīstamam cilvēkam - diez kas nav. Ja ir bijis verbālais kontakts, tad pēc tam kkādas darījuma detaļas vai citus saskaņojumus var mierīgi veikt rakstiskas ziņas veidā. Bet tas jau laikam atkal par etiķeti.. :)