Autors Tēma: Rozes  (Lasīts 474 reizes)

0 lietotājiem un 1 viesis lasa šo tēmu.

Atslēdzies Trix

Atb: Rozes
« Atbilde #15 : 2020. gada 27. decembris, 13:43:56 »
Varbūt "sēju" ir ar lauzto intonāciju? Nu, tomātus arī atsien... (Es te bik muļķojos).
Man arī drīzāk šķiet, ka tās "rozes" ir domāti jebkādi kultivēti ziedi krāšņumam pretstatā pļavu ziediem.

Mežrozīšu vainadziņš - tas tā kā Jēzum ērkšķu vainags, tikai ar ziediem? :D Man te aug; kad vajag apgriezt lieko, meklēju biezos vēršādas cimdus un fufaiku, citādi rokas asiņainas līdz padusēm. No šitādiem galvā liekamu vainagu pīt? Ja nu vienīgi puišu atvairīšanai, lai nelien bučoties. :D

Atslēdzies Minne

« Atbilde #16 : 2020. gada 27. decembris, 13:54:38 »
Esmu no tiem, kas mūsu dainas mēģina lasīt arī simbolu/citā līmenī, tādēļ nekādas īpašas neticamības nemanu.

Rožu dārzs - varbūt kopjamā, iekšējā dvēseles dzīve? Tas skaistais, gaišais, labais cilvēkā?

Atslēdzies tuk

« Atbilde #17 : 2020. gada 27. decembris, 14:01:06 »
Piekrītu Minnei, ka nav jāuztver burtiski, roze vēsturisks simbols. Ja vēl pievienu krāsu - plūcu baltas rozes, nevainība, sarkana kaislība... Roze arī labklājības simbols. Heraldikā bieži izmantots.

Atslēdzies Spārka

« Atbilde #18 : 2020. gada 27. decembris, 14:26:41 »
Par simbolismu, protams. Skaidrs, ka bāliņš netaisīja 3 laivas pēc kārtas, lai sadabūtu māsiņas jūrā dreifējošo rožu vainadziņu :mrgr:
Es par to, ka kaut kādas reālas par rozēm sauktas puķes ir audzētas un vainadziņi pīti.

Atslēdzies Amālija

« Atbilde #19 : 2020. gada 27. decembris, 14:58:37 »
Es elpu ievilku; lai skūpsts būtu ilgs.   Nu kādu nahren elpu?

Vakar filmā divi baseinā sāk skūpstīties. Un turpina to zem ūdens

Atslēdzies Trix

« Atbilde #20 : 2020. gada 27. decembris, 15:03:29 »
Vakar filmā divi baseinā sāk skūpstīties. Un turpina to zem ūdens

Varbūt trenēti - pērļu zvejnieks un sinhronās peldēšanas čempione... Romantiski...

Atslēdzies tuk

« Atbilde #21 : 2020. gada 27. decembris, 15:08:23 »
Es par to, ka kaut kādas reālas par rozēm sauktas puķes ir audzētas un vainadziņi pīti.

Tradicionāli pēc dzimtbūšanas atcelšanas latviešu sētā bija gan mežrozes arī veselības nolūkam, gan maijrozītes. Un mežrozes var arī sēt. Stratificē sēklas un sēj. Arī mūsdienās tā sēj un audzē mežeņus uz kuriem tad potē kultivētās šķirnes.

Atslēdzies Trix

« Atbilde #22 : 2020. gada 27. decembris, 15:10:38 »
Stratificē sēklas un sēj.

Bāc... es izlasīju sertificē... Pēc dzimtbūšanas atcelšanas...  :thinking: Viss, es pazūdu no datora, jau rēgojas... :D

Atslēdzies Spārka

« Atbilde #23 : 2020. gada 27. decembris, 15:15:31 »
Es elpu ievilku; lai skūpsts būtu ilgs.   Nu kādu nahren elpu?
Ar modernisma vēsmām aizrunāsies... :mrgr:.
Par rozēm man interesants ir konkrētais vēsturiskais, sadzīviskais fons.
Un uzradās šitā tēma no šlāgera, ja tā drīkst aplamāt Blaumani un Dārziņu.
"Vēl tu rozes plūc nenotvīkdama,/ Matos spraudi tās/ Vēl bez nodoma." Man redzes gleznā ataust Trix ādas cimdos un dārznieka šķērēm. Un tad vēl tās rozes matos jāsasprauž.. :rofl:

Atslēdzies sanda

« Atbilde #24 : 2020. gada 27. decembris, 15:17:43 »
T.dz. rozes var būt simboli, bet rožu dārzi t.dz. var vēstīt par to, ka meitām bija vēlēšanās un iespējas audzēt neēdamas lietas, vismaz visu laiku neaizņēma rūpes par izdzīvošanu, gan jau gadījās kāda pārliecināta praktiķe (biežāk tādi starp vīriešiem, tāds varēja arī tādu sievu lūkot).
Greznošanās ar vainagu varēja būt veltīta praktiskiem mērķiem. Tad jānoskaidro, cik puķu audzēja vainagu vajadzībām, cik tāpat vien.

Atslēdzies Trix

« Atbilde #25 : 2020. gada 27. decembris, 15:18:18 »
Matos viņas saspraužas pašas... Vot ārā pēc tam dabūt... :D

Atslēdzies Trix

« Atbilde #26 : 2020. gada 27. decembris, 15:20:42 »
Ā, kurš atceras 1974. gada Šveika izrādes dziesmas?

"...Un zied man tava roze plaukstā
Un tevī ziedu es tāpat..."

Šim nu ar rozēm nulle saistības - vien tik, cik nesamaitātiem prātiem nav klajā tekstā uztverams dzimumakts.

Atslēdzies tuk

« Atbilde #27 : 2020. gada 27. decembris, 15:25:21 »
Es katru pavasari ejot gar izbijušu māju maijrožu krūmam nenociešos un noplūcu smaržīgo ziediņu. Bez cimdiem un šķērēm :) Un nekas, dzīva. Gan jau lauku meitām rokas bija darbos sastrādātas raupjāku ādu kā mūsdienu kantoržurkām ;)

Atslēdzies sanda

« Atbilde #28 : 2020. gada 27. decembris, 16:38:08 »
Maijrozes  ieaudzēja no muižu dārzu atvasēm, mežeņus sēj potcelmiem, kā ar mežrožu augļiem nezinu, bet maz ticams, ka no 100% mežrozēm pina vainagus es tā nedarītu.
T.dz. rožu dārzos audzēja visādas puķes.

Manas domas, protams, nav galējais verdikts, jo par šķirnēm un sugām samērā  droši apgalvoju vien to, ka senāk daudz vairāk bija sastopami Eiropas īsspalvainie kaķi, kuri pilnībā atbilst šķirnes standartam.
« Pēdējās izmaiņas: 2020. gada 27. decembris, 17:05:38 no sanda »

Atslēdzies Mangusts

« Atbilde #29 : 2020. gada 27. decembris, 17:01:33 »
Ar par to, ka rožu dārzs tautasdziesmās simbolizē vienkārši audzētu puķu dārzu, t.i. - pļavā puķes, dārzā rozes.
Bet pieņemu, ka ka mežrozes varēja speciāli audzēt pie mājām - galu galā to augļi skaitās āstnieciski.
No amount of advance planning will ever replace dumb luck