Autors Tēma: jautājums Dyna u.c., kas kaut saprot no cilvēka gēniem  (Lasīts 816 reizes)

0 lietotājiem un 1 viesis lasa šo tēmu.

jautājums Dyna u.c., kas kaut saprot no cilvēka gēniem
« : 2018. gada 05. decembris, 20:15:22 »
Man jāpārtulko populārzinātnisks raksts par gēnu rediģēšanu. Par laimi, man iedeva carte blanche – met ārā, visu, ko nesaproti. Bet raksts par tēmu ir jāuztapina, un tāds, kas orientēts uz sieviešu portālu vidējās lasītājas uztveri. Paši saprotat, cik daudz es pati kā angļu filologs jēdzu no gēnu inženierijas. :)
Bik parakos internetā, bet sapratu, ka jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas. Rezultātā dauzu galvu pret sienu un lūdzu zinātniski kompetentāku personu palīdzību.  :banhead:
1) gene editing tool called CRISPR-cas9, tālāk tekstā teikts, ka viņu injicē, tātad tas diez vai tulkojams kā instruments – gēnu rediģēšanas viela? wtf tas īsti ir, tā i nesapratu.
2) Tālāk - ķīniešu zinātnieks ir izrediģējis dažu embriju gēnus, lai viņi vairs nevarētu saslimt ar AIDS, un piedzima dvīņi. 
"Tests suggest that one twin had both copies of the intended gene altered and the other twin had just one altered, with no evidence of harm to other genes. People with one copy of the gene can still get HIV, although some very limited research suggests their health might decline more slowly once they do".
Te mani mulsina tās "kopijas" – sākumā domāju tos saukt par gēnu pāriem, bet gūgle tādus neatrada. Latviskajos tekstos bija nepilni 200 atsauču uz "gēnu kopijas",  tā ka pilnīgi iespējams, ka tas ir pareizais latviskais termins, bet gribu būt droša.
Jau iepriekš paldies, ja kāds palīdzēs!
Turn that sh*t up louder, make it all go faster!

Atslēdzies Spārka

Re: jautājums Dyna u.c., kas kaut saprot no cilvēka gēniem
« Atbilde #1 : 2018. gada 05. decembris, 20:51:46 »
"Viela" arī ir par smagu teikts; man liekas, ievada izrediģētu gēnu, kopā ar kaut kādu figņu (baktēriju?), kas to nes.
Lai nāk kāds gudrāks un labo.

Atslēdzies Camma

Re: jautājums Dyna u.c., kas kaut saprot no cilvēka gēniem
« Atbilde #2 : 2018. gada 05. decembris, 21:00:52 »
Tieši tā arī ir - gēnu kopijas. Dažiem svarīgiem gēniem ir pat desmiti kopiju - ja ātri vajag sakopēt viņu kodēto proteīnu.
Vēl ir variants, ka šeit domāti divu vienādo (pāra) hromosomu gēni. Reizēm ir tā, ka vienā laika brīdī strādā tikai vienas hromosomas atbilstošais gēns, dažreiz vienādie gēni uz abām hromosomām strādā vienlaikus. Rakstā būs domāts šis dažādo hromosomu (mammas un tēta mantojumā dotās) gadījums.
Jā, ir vielas, kuras spēj mainīt gēnos esošās nukleotīdu secības. Ļoti riskants pasākums. Ir publicēts pētījums, kurā ar gēnu secību maiņu/pielikšanu mēģinājuši ārstēt smagus iedzimtus imūndeficītus (trūkst kāda gēna gabaliņš utt...). Rezultāts bijis 50/50 (ja pareizi atceros).
Terminoloģiski pareizi nosaukumu nepateikšu, bet es liktu uz gēnu rediģēšanas rīku CRISPR-cas9....
Visus sakost!